Başak KİŞİSEL

Başak KİŞİSEL

DİJİTAL LİDERLİK EĞİTMENİ

[12:01, 18.11.2020] Ruçhan Bey Aknet: 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce İktisat, 2015 yılında Edinburgh Business School İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans programını bitirdikten sonra 2016 yılında  ODTÜ Psikoloji bölümünden özel öğrenci olarak dersler almaya başladım ve 2018 yılında ODTÜ Endüstri ve Örgüt Psikoloji Yüksek Lisans programına başladım.

18 yıllık kariyer hayatımın 11 yılını ekiplere ve organizasyonlara liderlik yaparak geçirdim. Şu anda da iWorkBetter yazılım çözümlerinin yönetici ortağıyım.  Bir lider olarak tutkum, insanların hayatlarını değiştirmek ve onlar için daha mutlu çalışabilecekleri organizasyonlar oluşturmak. Bu, son 10 yılda yaptığım araştırma ve çalışmalarımın temelini oluşturdu.
 
Aynı zamanda Endüstri ve Örgüt Psikoloğuyum. Sürekli öğrenme ve başkalarında öğretme konusunda tutkuluyum. Profesyonel kariyerimin yanı sıra Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanında dersler veriyor, Liderlik ve Gelişim Zihniyeti konularında kurumsal eğitimler veriyorum.

Dijitalleşme süreçlerinde firmalara yardımcı olmak, mutlu, sağlıklı ve üretken iş ortamları oluşturmak için onlarla birlikte çalışıyorum. Dijitalleşme süreçleri her ne kadar bir teknoloji değişikliği olarak algılansa da, özünde insanın değişmesi ve yeni yapılara adapte olması vardır. Bu süreç ancak doğru danışmanlık hizmeti ile beklenen başarıya ulaşır. 

Ayrıca yeni bir iş kurmak, kariyer değiştirmek, yetkinlik ve performanslarını artırmak isteyen bireylerle çalışıyorum.
Son üç yılda, kişi ve kurumların  sürekli dönüşüm yaşadığımız bu zorlu ve rekabetçi ortamda, zorluklarla etkin bir şekilde başa çıkmalarına ve yetkinliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için Değişim Danışmanlığı modelini geliştirdim. 
 
Değişen Kariyer, 
Değişim İçin Öğrenme, 
Örgütsel Değişim, 
Değişen Liderlik Becerileri,
Değişim danışmanlığı programımın alt bölümleridir.

Sonuç olarak, her türlü değişim temelinde insana dayanıyor. Çok büyük bütçeler ile kurulan sistemler, değişimin yapısını kavrayan, anlayan ve adapte olan insanlar ile buluşamazsa, boşa gidiyor. Değişim insan ile başlıyor.
Uluslararası Sertifikalar
 
Positive Psychology Master Class, Positive Psychology Training, UK, 2020
Virtual Leadership Training, Net Speed Learning  Solutions, USA, 2020 Agile Project Management, Technical
Institute of America, USA, 2019 Online Digital Leadership
Trainnig, Boston University, USA 2109 Strategic
Thinking&Planning For Managers,Frost&Sullivian,
Londra, 2014 Developing Personal Influence And Impact, Iır, Londra, 2011 Getting Results Without Authority, Frost&Sullivian, Londra, 2008
Yetenekler
Gelişim Zihniyeti
Dijital Liderlik
İnsan kaynakları süreçlerinin dijitalleşmesi
Dijitalleşme & ERP sistemleri
Portföy Kariyer Yönetimi
Oyun Terapisi
Toplumsal cinsiyet eşitliği
Eğitim İhtiyaç analizi
Seçme, ölçme ve değerlendirme
Program Değerlendirme 
Performans yönetimi sistemlerinin kurulması 
İleri Düzey İş Analizi

Verdiği Eğitimler